ÖNEMLİ TAVSİYELER

Erikli Yaylası’nda Kamp Yapacaklar İçin 10 Önemli Tavsiye

  1. Erikli yaylasında sakin ve huzurlu bir kamp yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle organizasyonların olmadığı bir gün tercih etmeniz gerekmektedir. Organizasyon günlerinde kamp yapıp huzur bulmak isteyenlerden, eğlenmek düşüncesine sahip insanlar gelmektedir.
  2. Erikli yaylasında doğal yaşam devam ettiği için sabah çadırınızın kapısını açtığınızda karşınıza bir inek çıkabilmektedir. Bunun için ayakkabılarınızı çadırın iç tentesine alıp yemeklerinizi kesinlikle dışarıda bırakmamalısınız.
  3. Ateş yakacağınız alanı çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Zira ağaç kökleri öylesine geniş bir alana yayılmış vaziyetteki yanlış bir konumda yakacağınız ateş 2 yada 3 sene sonra yanınızda bulunan ağacın devrilmesine sebep olacaktır. ( Toprak üstü yakılan ateşlerde insanlar ağaç köklerini hesaba katmadığından dolayı ağaç köklerinin çürümesine neden olmaktadır. Çürüyen ağaç kökleri ağacı besleyemediğinden dolayı 2 yada 3 sene sonra ateş yaktığınızda yerde bulunan ağaç devrilmektedir. Bunun için ateş yakarken çukur ateşi yakmanızı tavsiye ederim. Böylelikle ateş yaktığınız alanın ağaç köklerinden geçip geçmediğini görmeniz kolaylaşacaktır.)
  4. Erikli yaylasında çok güzel doğa yürüyüş alanları bulunmaktadır. Kesinlikle bu yürüyüş alanlarını değerlendirmelisiniz. Ancak yürüyüşlerinizi gece gerçekleştirmeyi düşünüyor iseniz çok iyi ışık verecek bir kafa lambası ya da fener bulundurmanız gerekmektedir. Bazı şelalerden gelen kollar küçük bataklıklar oluşturduğu için gece bunlara denk gelmeniz sizler için sakıncalı olabilmektedir.
  5. Erikli yaylasında şelaleler oldukça meşhurdur. Bu şelaleleri gezebilir ve harika anlar yaratabilirsiniz. Şelalelerin yanlarında bulunan patika yollardan tepelere tırmanabilir daha sessiz bölgelerde, daha huzurlu ve daha doğal manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Ancak yürüyüş sırasında dikkatli olmayı ve ekipmanınız olmadan tırmanış yapmanızı kesinlikle önermiyorum. Kayalıklar çok kaygan olduğu için düşme sonucu yaralanmalarla karşılaşabilirsiniz.
  6. Şelaleleri gezerken yanınızda mutlaka şortunuzu alınız. Çünkü harika ve yüzülebilen bir şelale buz gibi suyu ile sizleri beklemektedir.
  7. Erikli yaylasında ormanın bazı bölgeleri oldukça sıktır. Bunun için orman yürüyüşlerine çıktığınızda mutlaka yanınızdaki arkadaşınıza hangi yöne gittiğinizi bildiriniz.
  8. Sabah erken saatte uyanıp kuş sesleri arasında mutlaka bir doğa ya da şelale yürüyüşü yapmanız gerekmektedir. Hafif sis eşliğinde yapacağınız bu yürüyüş sizlere hayatınız boyunca unutamayacağınız bir haz yaşatacaktır.
  9. Erikli yaylasında kamp alanları bulunmaktadır. Bu kamp alanlarında konaklamalarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca çamur evler ve ağaç evlerde bulunmaktadır.  Kırkahvesi Garden camping alanına. İşletmeyi dünya tatlısı bir çift yürütmektedir. Sizlere her konuda sonsuz yardımları bulunmaktadır. Benim naçizane tavsiyem eğer kamp yapmak istiyorsanız bu dünya tatlısı çifte ait olan Kırkahvesi Garden kamp alanında konaklayınız.
  10. Erikli yaylasında kamp yaparken sağ sola bilinçsiz insanlar tarafından bırakılmış bir çok çöp göreceksiniz. Sizlere en büyük tavsiyem yanınızda bir çöp poşeti bulundurup yürüyüş sırasında gördüğünüz çöpleri toplamanız dır. Doğa hepimizin evidir. Orayı koruyalım ve orayı temiz bırakalım. DEVAMI @rotamhikaye’DE